Στραβοπάτησε η Ξάνθη στα Πηγάδια – Ισοπαλία 1-1 με την Κέρκυρα

57

Πριν το ματς, ο βαθμός στην έδρα της Ξάνθης θα ήταν θετικό αποτέλεσμα για την Κέρκυρα. Οι «Φαίακες» όμως κρατούσαν μέχρι τις καθυστερήσεις τη νίκη, για να ισοφαρίσει τελικά (1-1) ο Κάστρο για τους «Ακρίτες»

Αν στο τέλος της σεζόν η Κέρκυρα δεν καταφέρει να σώσει την κατηγορία, αυτό που έγινε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων στην Ξάνθη, ενδεχομένως να είναι το σημείο – σταθμός μιας ολόκληρης σεζόν.

Η Κέρκυρα ήταν μία ανάσα από το πρώτο διπλό στη σεζόν, που θα την έβγαζε από την ζώνη του υποβιβασμού. Είχε ανοίξει το σκορ κόντρα στην ροή του ματς με τον Επστάιν και όσο περνούσαν τα λεπτά η θηλιά του άγχος έπνιγε τους Θρακιώτες.

Κι όμως, ότι δεν κατάφεραν να κάνουν επί 93 λεπτά οι παίκτες της Ξάνθης ήρθε στην τελευταία φάση της αναμέτρησης. Μετά από σέντρα του Τριάδη, η άμυνα των Φαιάκων συνελήφθη κοιμώμενη κι ο Ντιέγκο Κάστρο με το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα με την φανέλα της Ξάνθης.